شیشه های لمینت

 

 

شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنی شامل دو یا تعداد بیشتری از لایه های شیشه همراه با لایه های طلق PVB ( پلی وینیل بوتیرات ) طی یک فرآیند ترکیبی فشار و دما بوجود می آید . طلق PVB با ضخامتهای مختلف که کاربردی ترین آنها mm 0.38 و mm 0.76 و mm 1.52 می باشد جهت ساخت انواع شیشه های لمینت بکار می رود . تعداد لایه های شیشه لمینت براساس نوع کاربرد آنها تعیین می گردد . وجود طلق های PVB در میان دو لایه شیشه باعث می شود که شیشه پس از شکستن فرو نریزد و ذرات شیشه خرد شده بصورت چسبنده به طلق نگهداشته شده و از جدا شدن و پخش شدن آنها در محیط جلوگیری شود به همین جهت استفاده از شیشه های لمینت در ساختمانهای مرتفع در جلوگیری از خطرات ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله و آتش سوزی که باعث فرو ریختن شیشه های معمولی و سکوریت می شود بسیار موثر است .
همچنین یکی از مزیت های شیشه های لمینت این است که می توان چندین نوع شیشه را به صورت همزمان در لایه های مختلف آن بکار برد و کارآیی شیشه ها را افزایش داد .  

laminate-02.jpg laminate-01.jpg

مزایا و خصوصیات شیشه لمینت :

1- کنترل نور و کاهش مصرف انرژی
طلق PVB که در ساختار شیشه های لمینت بکار می رود خاصیت های بسیار زیادی به این شیشه ها می دهد که از آن جمله می توان به کاهش تابش نور خورشید به داخل ساختمان ها بدون استفاده از شیشه های رنگی و رفلکس نام برد . این خاصیت با افزایش تعداد لایه های طلق و شیشه و همچنین ضخامت طلق افزایش می یابد . در شیشه های لمینت می توان ترکیبی از شیشه های لمینت و شیشه رفلکس را بکار برد تا خاصیت کنترل نور را به حداکثر رساند .
شیشه های لمینت به دلیل چند لایه بودن عایق حرارتی نیز می باشند و نقش مهمی در کنترل انتقال حرارت از طریق شیشه ها به خارج و داخل ساختمان و در کنترل بهینه مصرف انرژی دارند .

نام محصول نور مرئی % نور و حرارت خورشید % نور ماوراء بنفش %
شیشه 3 میلیمتر فلوت ساده + شیشه 4 میلیمتر فلوت ساده 75 59 1.7
شیشه 3 میلیمتر فلوت ساده + شیشه 4 میلیمتر کنترل کننده انرژی 61 34 1.4
شیشه 3 میلیمتر فلوت ساده + شیشه 4 میلیمتر فلوت برنز 56 46 0.3
شیشه 3 میلیمتر فلوت ساده + شیشه 4 میلیمتر فلوت آبی 53 51 2.4
شیشه 3 میلیمتر فلوت ساده + شیشه 4 میلیمتر فلوت سوپر سیلور 39 34 0.3

2- کاهش نفوذ آلودگی صوتی :
امروزه آلودگی صوتی یکی از مسائل مهم در شهرهای بزرگ و پر جمعیت می باشد که کاهش آن در فضاهای داخلی از جمله منازل ، بیمارستانها و . . . به یکی از مسائل مهم در صنعت معماری مبدل شده است . واحد اندازه گیری شدت صوت دسی بل می باشد . شدت صوت در محیط های مختلف متفاوت می باشد که میزان تقریبی منابع مختلف صوتی در جدول ذیل قید شده است .

صدا و منابع تولید کننده آن مقادیر بر حسب دسی بل
صدای ناشی از شلیک گلوله از تپانچه 160-150
بیشترین صوت در خیابان 90-80
حداکثر صدای موزیک 80
جاروبرقی 60
صحبت کردن 50
صدای عمومی در خانه 40
صدای عمومی در پارک 30
صدای دم و بازدم 10
سکوت – آستانه شنوایی 10-0

در شهرهای بزرگ میزان شدت صوت حدود 65 تا 75 دسی بل می باشد و این در حالی است که برای مراکزی که نیاز به آرامش دارند مانند بیمارستانها حدود 38 دسی بل می باشد . میزان ایزولاسیون شیشه در مقابل صوت STC (Sound Transmission Class ) نام دارد و برحسب دسی بل بیان می شود هر چه میزان این کمیت برای شیشه ها بیشتر باشد میزان عایق بودن آن در برابر نفوذ آلودگی صوتی بیشتر است .
شیشه های لمینت بعلت وجود طلق PVB و خاصیت Damping آن عایق های بسیار مناسبی جهت آلودگی صوتی می باشند همچنین بهترین میزان ایزولاسیون در برابر صوت زمانی ایجاد می شود که از شیشه های لمینت به صورت دوجداره استفاده شود . جدول ذیل میزان STC انواع مختلف شیشه را نشان می دهد .

نوع شیشه

STC

شیشه ساده شیشه 6 میلیمتر فلوت ساده 31
شیشه 12 میلیمتر فلوت ساده 35
شیشه طلق دار(لمینت ) 6.76 میلیمتر
شیشه 3 میلیمتر+ طلق PVB ضخامت 0.76 میلیمتر + شیشه 3 میلیمتر
36
7.1 میلیمتر
شیشه 3 میلیمتر+ طلق PVB ضخامت 1.1 میلیمتر + شیشه 3 میلیمتر
36
9.76 میلیمتر
شیشه 6 میلیمتر+ طلق PVB ضخامت 0.76میلیمتر + شیشه 3 میلیمتر
37
شیشه دوجداره با یک جدار شیشه طلق دار 25.76 میلیمتر
شیشه 3 میلیمتر+ طلق PVB ضخامت 0.76میلیمتر + شیشه 3 میلیمتر
فضای خالی 13 میلیمتر + شیشه 6 میلیمتر
40
113.76 میلیمتر
شیشه 3 میلیمتر+ طلق PVB ضخامت 0.76میلیمتر + شیشه 3 میلیمتر
فضای خالی 102 میلیمتر + شیشه 5 میلیمتر
50

3- ایمنی در برابر ضربه و آتش سوزی و زلزله :
یکی از مهمترین مزایای شیشه های لمینت ایمنی بسیار زیاد در برابر ضربه و همچنین حوادثی همچون زلزله و آتش سوزی می باشد . شیشه های معمولی و سکوریت با اصابت ضربه و در مواقع زلزله و آتش سوزی بعلت ایجاد تنش های شدید مکانیکی و حرارتی شکسته و فرو می ریزند و این مسئله باعث ایجاد خطرات بسیار زیاد شده و همچنین از بین رفتن جدار شیشه ای باعث نفوذ آتش به قسمتهای دیگر و باز شدن راه جهت عبور سارقین در مواقع سرقت می گردد . شیشه های لمینت بعلت وجود طلق های PVB در برابر ضربه و تنش های شدید مکانیکی و حرارتی مقاوم بوده در صورتی که بشکند فرو نمی ریزند و قطعات آنها به طلق چسبیده باقی می ماند و به این صورت شیشه کاملا در جای خود باقی مانده و این مسئله امکان نفوذ آتش از محل شیشه به قسمتهای دیگر در حین آتش سوزی و نفوذ سارقین حین سرقت را به طور کامل از بین می برد .
کما اینکه فرو نریختن قطعات شیشه در ساختمانهای مرتفع از مسائل مهم ایمنی در حین زلزله می باشد . این خاصیت شیشه لمینت باعث شده که این نوع شیشه ها محصولات مناسبی جهت استفاده در سقف استخرها ، اماکن عمومی ، ساختمانهای مرتفع ، شیشه های راه پله ها و . . . باشند .

4- مقاومت در برابر نفوذ اشعه ماوراء بنفش یا U.V :
نور خورشید از سه طیف اصلی تشکیل شده است که شامل نور ماوراء بنفش ، نور مرئی و مادون قرمز می باشد . نور ماوراء بنفش (U.V ) قسمتی از پرتوهای نور خورشید می باشد که طول موج آنها بین 290 تا 380 نانومتر می باشد ، این پرتوها برای سلامتی انسان بسیار مضر بوده و ورود و تابش بلند مدت آنها موجب تغییر رنگ مبلمان ، فرش و پرده می شود .
نور مرئی پرتوهایی با طول موج 380 تا 780 نانومتر می باشد که قابل رویت با چشم انسان می باشد و ضرر و زیانی نداشته و فقط تابش بیش از حد آن در بعضی محیطها مناسب نیست . نور مادون قرمز پرتوهای با طول موج 790 تا 3000 نانومتر می باشند . این بخش از نور خورشید قسمتی است که به صورت حرارت احساس می شود . انتقال حرارت از طریق تابشی توسط این امواج صورت می گیرد . تقریبا 3/2 از انرژی ورودی و خروجی از راه پنجره به صورت تابش در طیف مادون قرمز جریان می یابد .
وجود طلق PVB در بین لایه های شیشه لمینت باعث مقاومت این شیشه ها در برابر اشعه U.V می شود . با افزایش ضخامت طلق PVB میزان عایق بودن این شیشه نسبت به U.V افزایش می یابد و استفاده از طلق PVB با ضخامت 1.52 میلیمتر در شیشه ها باعث می شود که تا میزان بیش از 95% از نفوذ اشعه U.V به داخل ساختمانها جلوگیری شود . استفاده از شیشه های سان انرژی و Low-E همراه با دیگر شیشه ها به صورت لمینت بطور کامل از نفوذ اشعه مضر U.V و همچنین اشعه مادون قرمز جلوگیری می نماید و نقش مهمی در حفظ سلامت انسان و ماندگاری رنگ لوازم داخلی منازل دارد .

 

5- شیشه های ضدگلوله ، ضد سرقت :
شیشه های ضد گلوله نوعی شیشه لمینت می باشد که با افزایش تعداد لایه های شیشه و طلق بوجود می آید . مقاومت این نوع شیشه ها بصورتی است که پس از اصابت گلوله با وجود اینکه شیشه شکسته می شود ولی فرو نمی ریزد و گلوله از آن عبور نمی کند و امکان عبور از آن به هیچ صورتی وجود ندارد .
شیشه های ضد گلوله کاربردهای بسیار فراوانی داشته و مهمترین کاربرد آنها بالا بردن سطح ایمنی و امنیت می باشد . لزوم استفاده از این گونه شیشه ها در اماکنی مانند موزه ها ، بانکها ، ویترین طلا فروشی ها ، صرافی ها ، عتیقه فروشی ها ، اماکن عمومی پر خطر ، زندانها و کلیه اصناف و اماکنی که دارای حساسیت خاصی هستند به منظور تامین امنیت در برابر سرقتهای مسلحانه کاملا واضح و مبرهن است .
.