شیشه های تک جداره اسپایدر/اسپایدری

اکتبر 16, 2019

نمای شیشه ای اسپایدر تک جداره

نمای شیشه ای اسپایدر بعنوان یک نمای ثابت نقطه ای (point fixed glass)امروزه از پر کاربردترین نماهای مدرن شیشه در مقایسه با سیستمهای مشابه مانند کرتین وال می باشد. این نوع نما بعلت سیستمهای متنوع سازه ای اعم از سازه اصلی (کابل، راد و شیشه) و فرعی (یراق آلات اسپایدر) و شیشه های متصله و همچنین ایجاد سطح شفاف گسترده نما بعلت عدم وجود فریمهای نگهدارنده شیشه، سیل عظیمی از توجهات به خصوص از جانب معماران را به خود معطوف داشته است .در ایران به روش های مختلف از جمله با استراکچر لوله،قوطی،سازه های فضایی،استیل و آهنی و یا سیستم کابل و راد و فین گلس استفاده می گردد که سیستم لوله ای معمولا از لوله به قطر 0.76 و یا 101 میلیمتر جهت استراکچر عمودی و اتصالات اسپایدری و نگه دارنده روتیل که شیشه های یک لایه و چند لایه لمینت و دو جداره را در نما استفاده می گردد.

سیستم فین گلاس که استراکچر اصلی از دو یا سه لایه یا بیشتر از شیشه های به قطر 8 میلیمتر تا 12 میلیمتر که ستون اصلی سازه را با استفاده از صفحه های نگهدارنده ستون ها به سازه های اصلی ساختمان و اتصالات مخصوص که با پیچ و مهره استیل بروی شیشه های نگهدارنده تشکیل گردیده است و شیشه های نما بوسیله روتیل بر روی آنها نصب می گردد که نمای خیلی زیبا و دید وسیعی را برای شما مهیا می نماید.

سازه های پشتیبان نمای اسپایدر

یکی از مزیت های نمای اسپایدر استفاده از سیستم های نگهدارنده متنوع می باشد ، به عنوان نمونه می توان از سازه های فلزی با مقاطع مختلف لوله ای و مربعی ، کابل ها ، خرپاها و رادها نام برد. امروزه یکی از پرکاربردترین نوع سازه های نگهدارنده استفاده از سازه های شیشه ای در نماهای اسپایدر است که دید کاملا شفاف از نمای ساختمان را به کاربران می دهد.

در انتخاب نوع سازه مهمترین نکته مقاومت نهایی سازه در مقابل نیروهای وارده مانند بارمرده وزن نما ، بارزنده بر سقف های شیشه ای و بارهای عمود بر صفحه مانند باد و زلزله می باشد.

توجیه اقتصادی استفاده از نماهای اسپایدر

برخلاف باور عمومی که نمای اسپایدر را از نماهای گران ساختمانی معرفی می کنند ، اگر با دید فنی و مهندسی در انتخاب نوع نمای اسپایدر بکار ، شیشه بکار رفته و یرآق آلات از دقت کافی بهره گرفته شود می توان از نمای اسپایدر بعنوان نماهای بسیار موجه اقتصادی در مقایسه با سیستم های مشابه مانند کرتین وال نام برد.

بطور کلی می توان از موارد زیر در راستای بهینه نمودن نمای اسپایدر بهره برد:

  • استفاده از مدول حداکثری شیشه ها با درنظر گرفتن ابعاد جام خام شیشه
  • استفاده از یراق آلات اسپایدر سبکتر با انجام محاسبات مربوطه
  • سبک سازی سازه ها (بعنوان نمونه استفاده از سازه های پاندولی در ویترین ها و نماها(

یراق الات اسپایدر

اتصالات اسپایدر وزن شیشه را تحمل کرده و بار آن را به سازه اصلی انتقال می دهند. در مقایسه با سیستمهای مشابه، اتصالات اسپایدر هر پنل شیشه ای را بوسیله ۴ نقطه نگهداشته و علاوه بر کم نمودن سایز سازه اصلی، شفافیت حجمی نما را افزایش می دهد. نوع یراق الات اسپایدر به نوع شیشه و سازه نگهدارنده پوسته نما بستگی دارد.

  

انعطاف پذیری و فرم پذیری نماهای شیشه ای با سیستم اسپایدری

تنوع زیاد از انواع یراق آلات اسپایدری این امکان را به طراح می دهد که هر نوع Shapeو فرمی را که مد نظر اوست به سطح و نمای شیشه ای خود بدهد. حتی اگر فرم مد نظر وی طوری باشد که با یراق آلات موجود امکان اجرای آن وجود نداشته باشد می توان با کمک کارشناسان طراحی صنعتی کارخانه ها یراق مورد نظر را طراحی و تولید نمود.

امکان بازشو کردن نمای اسپایدر

شرکتهای تولید کننده یراق آلات اسپایدری این کمبود را با طراحی و تولید سیستم های بازشو اسپایدری مرتفع نموده اند.و در صورتی که در ساختمان باز شو دیده شده باشد امکان نصب میسر می باشد.

عملکرد سیستم های اسپایدری در برابر زلزله و طوفانهای شدید

بدلیل عدم وجود فریم برای نگهداشتن شیشه و انتقال وزن به سازه بوسیله روتلها و معلق بودن شیشه ها، در هنگام جابجایی های ناشی از تنش نیروهای وارد به ساختمان؛ عملکرد این سیستم فوق العاده است، همچنین بخاطر درز یک سانتیمتری بین شیشه ها امکان برخورد شیشه ها و لبه به لبه شدن آنها تقریباً غیر ممکن است.

ارسال شده در دسته‌بندی نشده توسط ashkanglass