اجرای نرده شیشه ای

اجرای نرده شیشه ای

سیستم هندریل شیشه ای، نرده تمام شیشه (هندریل)

هندریل شیشه ای با استفاده از پروفیل های خاص آلومینیومی (Component) توان نگهداری شیشه به عنوان جانپناه بالکن، ویدها و پله ها را دارا می باشد. از نگاه معماری ایجاد محیطی همشکل و شفاف با نمایی باز از مزایای این سیستم است.

شیشه های مصرفی در این سیستم به صورت لمینیت و سکوریت می باشد. و توان مقاومت فشار جانبی از kg200 الی kg400 بر اساس مدل انتخابی را داراست.

در این سیستم پس از نصب کامپوننت تمام آلومینیوم با فواصل معین شیشه به وسیله گوه در محل خود جای گرفته و سپس کاور نهایی با جنس آلومینیوم به صورت یک تکه بر روی کار نصب می گردد. همچنین امکان رنگ پذیری بر اساس کد Ral و یا پوشش های ویژه به صورت مات و براق بر روی کاور نهایی می باشد.

شیشه به دلیل شفافیت ذاتی آن که نور محیط را افزایش می دهد و ظاهر مدرن و زیبایی که به دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان می بخشد استفاده از شیشه را در نرده بالکن و راه پله افزایش داده است. با توجه به مقدمه ای که ذکر شد نرده های شیشه ای نوع جدیدی از نرده های محافظ است که در صنعت ساختمان سازی پیشرفته امروزی بسیار کاربرد دارد. شیشه های مورد استفاده در نرده های راه پله و بالکن از نوع سکوریت یا لمینت شده می باشد که در ضخامت های 10mm ,12mm ,16mm ,20mm تولید می شود. نرده شیشه ای با چند روش یا سیستم اجرا می شود که هر کدام از این روش ها با توجه به محل قرار گیری و کاربرد نرده شیشه ای و ضخامت و ارتفاع پنل های شیشه ای انتخاب می شود. انواع سیستم های مهار پنل های شیشه ای در نرده شیشه ای عبارتند از : نرده شیشه ای با سیستم فیکس پوینت,نرده شیشه ای با سیستم اسپیگات,نرده شیشه ای با سیستم یو چنل روی کار و دفنی,نرده شیشه ای با پایه های عمودی و بست شیشه گیر و نرده شیشه ای اسپایدری. اجرای نرده شیشه ای در راه پله و بالکن استاندارد مشخصی دارد که باید به آن توجه داشت. 

نرده شیشه ای فیکس پوینت
این مدل نرده شیشه ای با استفاده از یراق دکمه شکل از جنس استیل و آلومینیوم به همراه پنل شیشه ای از شیشه سکریت به ضخامت های 10mm و 16mm اجرا می شود. برای نصب نرده شیشه ای فیکس پوینت در پایین هر پنل شیشه ای چهار عدد سوراخ تعبیه می شود تا محل قرار گیری یراق فیکس کننده شیشه ها به دیواره کناره بالکن یا راه پله ایجاد شود و برای هندریل (دستگیره) این مدل نرده شیشه ای از انواع لوله و پروفیل استیل و آلومینیوم استفاده می شود. نکته مهم در اجرای این مدل نرده انجام زیر سازی درست و اصولی برای نصب اتصال فیکس پوینت به دیواره ها است تا این قطعات به صورت کاملا تراز شده و صاف در محل خود نصب شوند زیرا اگر این مورد به درستی انجام نشود امکان دارد در مرجله نصب پنل های شیشه ای بر روی فیکس پوینت ها با مشکل ناترازی و یک اندازه نبودن فاصله بین شیشه ها مواجه شویم.

نرده شیشه ای اسپیگوت
این سیستم نرده شیشه ای بسیار ساده و با سرعت بالایی اجرا می شود. پایه های سر نیزه ای شکل که وظیفه مهار پنل های شیشه ای را دارند معمولا از جنس استیل بوده که به وسیله چهار عدد بولت به کف سنگ راه پله و بالکن متصل می شود. ارتفاع این پایه های مهار کننده (اسپیگت) بین 12 تا 20 سانتیمتر است و شیشه هایی تا ضخامت 20mm را می تواند ثابت نگاه دارد. برای هر پنل شیشه ای به طول 100 تا 120 سانتیمتر از دو عدد پایه اسپیگت استفاده می شود. هر چه طول پنل های شیشه ای بیشتر باشد تعداد پایه ها نیز افزایش می یابد. نرده شیشه ای اسپیگت بیشتر به عنوان نرده شیشه ای دور استخر استفاده می شود زیرا به دلیل فاصله چند سانتیمتری جام های شیشه ای از کف امکان عبور آب را به اطراف دیواره استخر می دهد از طرف دیگر یک حفاظ شیشه ای کاملا مطمئن برای جلو گیری از افتادن کودکان و حیوانات به داخل استخر ایجاد می کند.

نرده شیشه ای اکسپوز
این سیستم نرده شیشه ای بوسیله پروفیل های آلومینیومی شکل که در واقع پایه های مهار کننده شیشه ها هستند اجرا می شود. این پروفیل ها به دو صورت روی کار و تو کار (دفنی) تولید می شود. شیشه به کار رفته در اجرای این مدل نرده از نوع سکریت و لمینت می باشد و حداقل ضخامت شیشه برای اجرا در این سیستم باید 12mm باشد. هر چه ارتفاع پنل های شیشه ای بیشتر باشد تعداد پایه های u شکل افزایش می یابد نرده های شیشه ای که به این روش اجرا می شوند هیچ پایه عمودی نداشته و نمای ظاهری نرده به صورت یک دیواره تمام شیشه ای یک پارچه می باشد. این نوع نرده بیشتر در مجتمع های تجاری مانند پاساژ ها و مکان های عمومی مانند فرودگاه ها اجرا می شود.

رده شیشه ای با پایه فلزی و بست شیشه گیر
یکی از مدل های کلاسیک نرده شیشه ای که از نظر هزینه نسبت به مدل های دیگر ارزان تر است سیستم نرده شیشه ای با پایه های فلزی و دستگیره فلزی است. این نوع نرده در واقع از ترکیب و اتصال اجزای لوله یا پروفیل استیل و آلومینیومی و آهنی که برای پایه ها و دستگیره نرده از آن ها استفاده می شود همراه با یک یراق مخصوص اتصال دهنده شیشه ها به پایه ها و جام های شیشه ای از نوع سکریت با ضخامت های 8mm و 10mm ساخته می شود. نرده شیشه ای که با این سیستم اجرا می شود به دلیل ضخامت کم پنل های شیشه ای نمی تواند بدون پایه فلزی اجرا شود اما استفاده از این نوع نرده به دلیل کاهش هزینه ها و ایمنی مناسب نسبت به نرده های چوبی و سنگی هم چنان با استقبال خوبی روبه رو است.

نرده شیشه ای تراس
تراس ها یک فضای غیر مسقف در آپارتمان ها هستند که رو به نمای بیرونی ساختمان و حیاط قرار دارند به همین دلیل نیاز به یک نرده مناسب برای حفظ ایمنی افراد در آن باید دیده شود. نرده های فلزی که قبلا در تراس ها استفاده می شد همیشه خطر سقوط را برای کودکان و سالمندان افزایش می داد بنابر این نرده شیشه ای تراس یک روش جدید و نرده ایمن است که علاوه بر حفظ سلامت جانی ساکنین ساختمان دیدگاه منظره تراس ها را نیز افزایش میدهد و یک عایق حرارتی و رطوبتی مناسب نیز در جلو تراس ها ایجاد می کند. نرده شیشه ای تراس نیز با انواع روش ها قابل اجرا است اما رایج ترین سیستم نرده شیشه ای تراس مدل یو چنل بیس پروفیل نگهدارنده آلومینیومی شیشه ای است

نرده شیشه ای بالکن
بالکن محیط مسقف است که از یک سمت رو به فضای خارجی ساختمان دارد و از سوی دیگر رو به نرده یا دیواره کنار بالکن دارد. بالکن ها می تواند از یک سمت یا سه سمت روبه فضای بیرونی باز باشند به همین دلیل رعایت ایمنی برای تامین سلامت ساکنین ساختمان های بلند مرتبه در بالکن ها یک امر اساسی و مهم است به همین دلیل بهترین انتخاب برای نرده بالکن نرده شیشه ای است. نرده شیشه ای بالکن یک محافظ شفاف و شیشه ای است که به صورت گارد بدون درز و یک پارچه به افزایش ایمنی و زیبای نمای بالکن ها کمک می کند. بهترین مدل نرده شیشه ای بالکن سیستم اکسپوز رو کار و دفنی است که با شیشه های ضد ضربه و نشکن از نوع کیرستال و شفاف یا مات با رنگ های مشکی و سفید ساخته می شود.

نرده شیشه ای پله
نرده های راه پله علاوه بر ایجاد یک دستگیره محافظ در زیباتر شدن پله ها نیز تاثیر گذار هستند. نرده شیشه ای پله یک نرده نسل جدید است که امروزه استفاده از آن با افزایش و استقبال زیادی مواجه شده است و این موضوع به دلیل ایمنی بسیار بالای نرده شیشه ای پله و تنوع طرح و سیستم های اجرایی آن است که می توان از این مدل نرده برای هر نوع راه پله ای با توجه به شرایط کلی فضای راه پله و دیزاین نمای بیرونی و داخلی ساختمان استفاه کرد. نرده شیشه ای پله از استاندارد بسیار بالای در کیفیت متریال برخوردار است و به همین دلیل اطمینان خاطر مصرف کننده و طراحان ساختمان و معماران را از دوام و استحکام نرده تامین می کند. نرده شیشه ای پله با تمام سیستم ها و روش های مهار پنل شیشه ای قابل اجرا است و هیچ محدودیتی در روش نصب نرده شیشه ای برای آن وجود ندارد. 

حفاظ شیشه ای
استفاده از شیشه های بسیار ضخیم و نشکن به عنوان حفاظ امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است زیرا حفاظ شیشه ای باعث استفاده بهینه تر از نور و افزایش چشم انداز دید در داخل و خارج ساختمان می شود. معمولا حفاظ شیشه ای را با سیستم یک پارچه تمام شیشه ای اجرا می کنند بر این اساس حفاظ شیشه ای به سه دسته حفاظ شیشه ای بالکن و تراس با هندریل ایمنی و حفاظ شیشه ای پله و حفاظ شیشه ای دور استخر و حفاظ شیشه ای بالکن تقسیم می کنیم.

قیمت نرده شیشه ای
بر اساس سیستم نرده و نوع شیشه ها و ارتفاع آن ها و کیفیت اتصالات و پایه های مهار کننده قیمت نرده شیشه ای ملاک نرده شیشه محاسبه می شود. قیمت نرده شیشه ای بر واحد متر مربع تعیین می شود. با توجه به توضیحات داده شده برای اطلاع از قیمت نرده شیشه ای باید کارشناسان از محل اجرای سفارش نرده بازید کرده و برآورد دقیقی از میزان مصالح و نوع سیستم اجرای نرده شیشه ای به عمل آوردند تا قیمت نهایی محاسبه شود.